خدمات رفوگری فرش دستباف و ماشینی

خدمات رفوگری فرش دستباف و ماشینی

موضوعی که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم، رفوگری فرش دستباف و ماشینی است. پس لطفاً تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

رفوگری فرش

این کار یکی از مهارت‌ های تخصصی است که برخی از استادکاران به آن دست یافته‌اند و در واقع انجام کار رفوی فرش ترکیبی از هنر و مهارت است؛ چرا که محل آسیب دیده باید با ظرافت هرچه بیشتر ترمیم گردد و برای اینکه بعد از انجام کار جای رفو مشخص نباشد، احتیاج به این دارد که استادکار بسیار با تجربه باشد و ظریف، کار را انجام دهد.

در واقع کار روی فرش را به هیچ‌وجه نمی‌توانیم بدون تجربه و مهارت انجام دهیم و همه استادکارانی که در این زمین مشغول هستند، جزء متخصصین حرفه‌ای فرش‌بافی محسوب می‌گردند. با انجام رفوی فرش، آسیب‌های موجود در آن را از بین برده و سبب افزایش دوام فرش‌ها می‌شویم. به طور کلی فرایند ترمیم فرش‌های دستباف و ماشینی را رفوگری فرش می‌نامند.

زمان مناسب برای رفوگری فرش‌

اگر فرش‌های شما دچار پوسیدگی شوند و یا اینکه در معرض اتفاقاتی مانند سوختگی یا بیدخوردگی قرار بگیرند، احتیاج به رفو دارند و رفع پارگی فرش نیز جزء خدمات رفوگری محسوب می‌گردد که همه این کارها باید با دقت منحصربه‌فردی صورت پذیرد. در صورتی که میزان پارگی پوسیدگی یا سوختگی فرش کم باشد، رفوگران از طریق تعمیر شیرازه فرش یا ریشه‌بافی اقدام به رفوی آن می‌کنند.

اما اگر این میزان زیاد باشد، ناگزیرند از تکنیک مرمت فرش‌های دستباف و ماشینی به صورت تخصصی استفاده کنند. در واقع رفوگری فرش از جمله هنرهایی است که پس از قالی‌بافی به وجود آمده است. لذا شما تنها افرادی را باید رفوگر بنامید که به هنر بافندگی فرش نیز تسلط کامل داشته باشد و در نهایت برای انتخاب رفوگر فرش‌های خود، خصوصاً فرش‌های دستباف که قیمت بیشتری دارند، نهایت دقت را داشته باشید. کارخانه قالیشویی اصیل ایرانی ارائه دهنده خدمات قالیشویی در ولنجک با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت می باشد در صورت نیاز به خدمات قالیشویی با ما تماس بگیرید.

خدمات رفوگری فرش دستباف و ماشینی
خدمات رفوگری فرش دستباف و ماشینی

رفوگری فرش دستباف و ماشینی

در فرایند رفوگری فرش‌های ماشینی، مواردی مانند پارگی و پوسیدگی لبه‌های فرش و ساییدگی آن ترمیم می‌شود. همچنین در بعضی از موارد ممکن است شیرازه این نوع فرش‌ها از بین رفته باشد و برای بازگرداندن زیبایی اولیه به این نوع فرش‌ها، باید ریشه‌ها و شیرازه فرش مرمت گردند که تمامی این خدمات باید توسط متخصصین انجام شود. در فرش‌های دستباف نیز این خدمات باید با ظرافت و دقت تمام و کمال و هر چه بیشتر صورت پذیرد.

همانطور که می‌دانید، فرش‌های دستباف با نخ‌های متفاوتی تولید می‌شوند؛ مانند پشمی پنبه و یا ابریشمی که فرش‌های ابریشمی نسبت به سایرین گران‌تر بوده و ارزش بسیار بالایی دارند. همچنین در برابر عوامل خارجی بسیار حساس هستند. لذا ممکن است به دلایل متفاوت دچار آسیب گردند.

به همین دلیل از میان فرش‌ های دستباف، فرش‌های دستباف ابریشمی بیشتر به رفو احتیاج پیدا می‌کنند و قیمت رفوی این نوع فرش‌ها نیز نسبت به همه انواع فرش‌های ماشینی و دستباف بالاتر است. برای دریافت خدمات قالیشویی در فرمانیه با کارخانه قالیشویی اصیل ایرانی تماس بگیرید کارخانه قالیشویی اصیل ایرانی بهترین قالیشویی در فرمانیه برای خدمات قالیشویی و رفوگری فرش می باشد.

خدمات فرایند رفوگری فرش

رفوی فرش سوخته

یکی از موارد شایعی که در رفوگری فرش‌های ماشینی و دستباف انجام می‌شود، برطرف کردن آثار سوختگی و ترمیم و مرمت فرش‌هایی که دچار چنین آسیبی شده‌اند، است‌.

لکه‌برداری و رنگ‌ برداری

گاهی ممکن است پیش بیاید که رنگ فرش‌های ماشینی یا دستباف به دلیل عوامل محیطی یا عدم شستشوی اصولی و مناسب دچار تداخل گردد؛ در این حالت توسط استادکاران رفوگری و انجام خدمات رفوی فرش جداسازی این رنگ‌ها صورت می‌پذیرد.

ترمیم ریشه فرش

معمولاً گفته می‌شود که انجام رفوی ریشه فرش‌ها، ضمن افزایش طول عمر فرش، سبب زیباتر شدن هرچه بیشتر آن می‌گردد. انجام این کار تخصصی نیز در خدمات ترمیم و رفوی فرش، توسط متخصصان استادکاران حاذق صورت می‌پذیرد.

رفع پوسیدگی فرش

این مورد نیز یکی از موارد شایع در فرش‌های ماشینی و دستباف‌ است؛ زیرا ممکن است به دلایل مختلفی فرش‌های شما دچار پوسیدگی گردند. در این حالت باید رفوی آن‌ها با دقت و ظرافت زیاد انجام شده تا هیچ آثاری از آن به جا نماند. کارخانه قالیشویی اصیل ایرانی بهترین قالیشویی در شرق تهران خدمات رفوگری فرش را به صورت تخصصی انجام می دهد برای دریافت خدمات و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

رفوگری فرش در منزل یا کارگاه

ممکن است برخی از افراد به دلایل مختلفی بخواهند کار رفوی فرش را در منزل انجام دهند که در این رابطه باید بگوییم رفوگری فرش معمولاً با ابزارآلات مختلفی مانند: انبردست، چاقوی بافت، نخ و سوزن، کلاف‌های نخ همجنس با فرش مورد نظر و… انجام می‌گردد. برای کار رفوگری فرش در خانه در مرحله اول باید دست‌ها به خوبی شسته شود و سپس به وسیله سوزن و درفش، گره‌های آسیب دیده جدا گردد.

البته در صورتی که میزان صدمه دیدگی فرش زیاد باشد، باید آن را داخل یک قاب چوبی قرار داد و مجدداً کار تارکشی و چله‌کشی روی آن انجام گردد. همچنین اگر می‌خواهید پیچ خوردگی‌ها و چروک‌های ایجاد شده در فرش را از بین ببرید، باید از قسمت پشت فرش را محکم ببندید تا به حالت استاندارد خودش بازگردد.

همانطور که ملاحظه کردید، انجام خدمات رفوی فرش کاری فوق‌ العاده تخصصی است و تنها در صورتی می‌توانید دست به این اقدام بزنید که آموزش رفوگری فرش را طی کرده باشید و در این زمینه دارای مهارت و تبحر باشید. اما به طور کلی مراحل رفوی فرش در خانه و کارگاه تقریباً مشابه است و برای انجام کار ابتدا هر دو طرف فرش را به صورت کاملا عمقی غبارگیری می‌کنند و برای اینکه استادکار دید کافی داشته باشد، آن را در فضایی پرنور و روشن پهن می‌کنند.

هزینه خدمات رفوگری فرش دستباف و ماشینی
هزینه رفوگری فرش دستباف و ماشینی

سپس استادکار در یک مکان راحت به گونه‌ای که به دیوار تکیه داده باشد، می‌نشیند و اگر فرش آسیب دیده کوچک باشد، آن را روی پای خود قرار داده و در صورت بالا رفتن مساحت فرش اگر استادکار بر روی چهارپایه کوتاهی بنشیند، انجام کار رفو را ساده‌تر می‌کند و به این ترتیب لبه‌های ساییده فرش و یا پارگی و سوختگی و سایر مشکلات آن را برطرف می‌نماید.

هزینه رفوگری فرش‌ های ماشینی و دستباف

در صورتی که با چنین مشکلی مواجه شده باشید، ممکن است میزان هزینه رفوگری فرش‌هایتان برای شما سوال شود؟ در پاسخ به آن باید بگوییم که هزینه رفوگری فرش به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ به عنوان مثال، هر چقدر میزان قسمت آسیب دیدگی فرش شما بیشتر باشد، طبیعتاً هزینه ترمیم و مرمت آن نیز بالاتر است. یا اینکه رفو کردن فرش‌های سوخته در مقایسه با ترمیم ریشه فرش قطعاً هزینه بیشتری دارد.

در هر نوع آسیب دیدگی که برای فرش شما اتفاق افتاده باشد، هر چقدر که عمق آن بیشتر باشد، دستمزد و اجرت رفوگر نیز بالاتر است. به طور کلی این اصل را نیز در نظر داشته باشید که قیمت رفوی فرش‌های دستباف از هر نوعی که باشد، از هزینه رفوی فرش‌های ماشینی بالاتر است؛ زیرا کار مرمت و رفوی فرش‌های ماشینی معمولاً با دستگاه انجام گرفته اما برای انجام رفوی فرش‌های دستباف به هیچ‌وجه از دستگاه استفاده نمی‌شود.

این کار حتماً باید به صورت دستی توسط متخصصان و رفوگران صورت پذیرد و چون فرش‌های دستباف فوق‌العاده نفیس هستند، رفوی آن‌ها به تبحر بالایی نیاز دارد. از میان فرش‌های دستباف نیز هزینه رفوگری فرش ابریشمی نسبت به سایرین بیشتر است. پیشنهاد می کنیم مقاله نحوه از بین بردن لکه سوختگی موکت را در سایت قالیشویی اصیل ایرانی جهت کسب اطلاعات بیشتر مطالعه کنید.

رفوگری فرش دستباف و ماشینی در قالیشویی اصیل ایرانی

به طور کلی انجام رفوی فرش کاری است که از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است؛ زیراهزینه‌ای که برای رفوی فرش خواهید کرد، نسبت به هزینه‌ای که برای عوض کردن فرش آسیب دیده باید متحمل شوید، بسیار کمتر است. از توجه شما سپاسگزاریم.

برای دریافت خدمات رفوگری فرش دستباف و ماشینی به کجا مراجعه کنیم؟

کارخانه قالیشویی اصیل ایرانی ارائه دهنده خدمات رفوگری فرش دستباف و ماشینی با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت می باشد. برای دریافت خدمات با ما تماس بگیرید.

هزینه رفوگری فرش‌ های ماشینی و دستباف چقدر می باشد؟

برای اطلاع از هزینه رفوگری فرش‌ های ماشینی و دستباف با کارخانه قالیشویی اصیل ایرانی تماس بگیرید تا کارشناسان مجموعه شما را راهنمایی نمایند.

5/5 - (3 امتیاز)

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.